Naslovna Župne propovijedi OSTANITE U MOJOJ LJUBAVI
OSTANITE U MOJOJ LJUBAVI

Duhovna obnova za Župne zajednice u veljači 2011.

Neki je mudri starac – tako počinje jedna kineska priča – susreo mladu djevojku. Starac se obradovao ljupkoj ljepoti, duboko se naklonio pred lijepom djevojkom  i rekao:“Veoma si lijepa, djevojko. Kaži koliko ti je godina?“
Djevojka je porumenjela od stida; radosna zbog komplimenta rekla je: „Vi ste starac dostojan poštovanja, ali meni je tek šesnaest godina!“
Tada je starac odgovorio:
 „Doista si lijepa. Pred tobom je mnogo godina. Ne budi tužna ako mladost brzo prođe - , a time i tvoja sadašnja ljepota. Ako si dobrostiva, nikada te tvoja ljepota neće napustiti. Ona će se preobraziti u zrelost i dostojanstvo.“
 Zar nije dojmljiva ova istina o ljudskom životu?
“Ako si dobrostiv, nikada te tvoja ljepota neće napustiti.“

• Postavlja se pitanje: Na čemu počiva temelj ljudske ljepote – radosti?

Da bi dali odgovor, pogledajmo malo što oko sebe činimo.
Sve što čovjek radi pokušava staviti na dobre temelje. A kad jednom nešto napravi na čvrstim temeljima, više temelje ne dira. Koliko puta čovjek  nešto kući mijenja: položaj prozora, vrata, ili farba kuću da bude ljepša, ali nikada ne dira u temelje kuće.
Tko dira u temelje, ugrožava čitavu gradnju.
A sad pogledajmo: koliko se toga mijenja posvuda oko nas. Kao da je sve obuhvaćeno brzim kretanjem. Stalno nam se nameće nešto novo i aktualno.
Sutra će već možda vrijediti nešto posve drugo.

• Vrlo je važno razlikovati prolazne vrijednosti, pri stalnim promjenama, i nešto što je temeljno i trajno što valja očuvati.
  • Upravo to što je temelj naše osobe, našeg dostojanstva i što će trajati dugo - vječno, valja očuvati i ne dirati.
  • Temelj nosi zgradu. U čovjeku također postoji nešto što ga nosi, što ga drži, što je temelj.
  • Zato nas Isus poziva da očuvamo neke temelj u svome životu koji nosi i drži čovjeka.

Tako Isus kaže: „ Ostanite u mojoj ljubavi“ (Iv 15,9)
Zašto to Isus kaže?

Upravo zato, što se sve trajno zasniva samo na onima koji u sebi nose dobrotu i ljubav.
Tako je Isus postao temelj našeg kršćanskog života, jer bio je  sama dobrota i ljubav.
Držimo se stoga čvrsto Isusa, držimo se čvrsto njegove istine koja je ljubav.
Isus je to lijepo rekao da je Božji život LJUBAV. To je temelj njegove vječnosti.
On prihvaća svakoga od nas i voli nas, to je trajna istina o našem životu.

• Zato i govori: „Ostanite u mojoj ljubavi.“

Mnogi ljudi razmišljaju kada postanu starijima: Što će ostati od svega što su u svom životu učinili?
Tu važi  pravilo: Sve je trajno, što u sebi nosi ljubav i dobrotu.
I sigurno, Bog na kraju našega života, ne govori o našem uspjehu, nego samo o djelima koja zavređuju pažnju, a to su djela dobrote i ljubavi. Ona su plod našega srca.
I kad pogledamo kako je tekao život Prve kršćanske zajednice opisan u Djelima apostolskim, a oni su poznavali veoma dobro Isusa, zaključit ćemo:

• Oni pozorno slušaju Božju Riječ, koja je voditeljica njihovog života.
  • Oni njeguju Bratsku zajednicu u kojoj neprestano žive u uzajamoj ljubavi.
  • Oni blaguju Kruh života, Euharistiju, po kojoj se u ljubavi sjedinjuju s Kristom.
  • Oni mole s velikom ljubavlju da je njihovo raspoloženje nosilo njihove živote kroz razne kušnje, pa čak i mučeničku smrt.

Ljubav im je Božja bila potrebna za život kao i nama danas, koliko i zrak koji udišemo.
Moramo biti zahvalni Bogu, jer Bog nas ne voli što postojimo, nego nas je iz ljubavi i pozvao u život.
Naš život njemu pripada.
Zato Ivan apostol  kaže:“U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego – On je ljubio nas i poslao Sina svoga kao pomirnicu za grijehe naše.“ ( 1 Iv 4,10)

• Doista je Bog ljubav!
  • Doista je Bog dobar!
  • Zadržimo li i mi  njegovu naklonost, opstat će u nama naš temelj  čitav, a s Njime naša Dobrota i Ljubav.

Lišće kada u jesen s drveća pada, vraća se svojem korijenju-temelju.
Zgrada koju smo gradili, kada se sruši, sve se vrati njenom temelju.
Život koji živimo, kada tjelesno ostari i propadne,vratit će  se svome Temelju.

I zaključimo: ono što nas nosi kroz život i što nas čvrsto drži vezane za naš temelj jesu:Dobrota i Ljubav.
U pravu je Isus kada kaže: „Ostanite u mojoj ljubavi“- imat ćete i život vječni, ta ni umrijeti Sinovi Božji ne mogu.
A mi se zovemo i jesmo sinovi Božji.
(Kraće razmatranje na molitvu Oče naš)