Naslovna Župne propovijedi PREPOZNAJ SNAGU DJEVICE MARIJE
PREPOZNAJ SNAGU DJEVICE MARIJE

8.srpnja 2011. Duhovna obnova i Adoracija za Župnu zajednicu.

Nakon velikih događaja spasenja objavljenih u Božićnom i Vazmenom vremenu, živimo vrijeme koje zovemo „Vrijeme kroz godinu".
Vrijeme kroz godinu obilježit će život nas kršćana i život Blažene Djevice Marije.

• U tom vremenu kroz godinu slavimo blagdane Djevice Marije.
  • Sveta liturgija ima divnu moć dozvati prošle događaje te ih posadašnjivati.
  • Vrlo često sveta liturgija stavlja pred oči vjernicima sliku Djevice, koja „sebe samu kao službenica Gospodnja posvetila osobi i djelu svoga sina, služeći s njim otajstvo otkupljenja“ (LG br.56)
  • Kristova Majka, osobito u liturgijskim čitanjima, sja kao „izvor kreposti“ i vjerne suradnje u djelu spasenja.

Mnogi Sveti Oci istakli su je kao uzor svetosti.
A Crkva kroz povijest, vođena Duhom Svetim, poziva da nasljedujemo Djevicu Mariju.

• Snaga Duha Božjega, koja izvire iz mnogih naših liturgijskih čina, nagoni nas vjernike da se suobličimo  Mariji, a time smo sve više slični njenom Sinu.
  • Vjerniku, kršteniku, moguće je imati one osjećaje pobožnosti koje je imala Djevica dok sudjeluje u rođenju, bogojavljenju, smrti i uskrsnuća svoga Sina.

A svi ti događaji potiču vjernika na razmišljanje, oduševljenje, zahvalu i oduševljeno slavljenje Boga.
Tako otajstvo Krista i Crkve vjernika navode da otkriva Put kojim je Bog događaje spasenja izveo u Blaženoj Djevici.

Lijepo to ističe Sveti Pavao u poslanici Korinćanima da vjernik može otkriti „kako je Bogu sve u svemu“ ( 1 Kor 15,28)

• Radost je uviđati krepost nade kod patrijarha i proroka u Starom zavjetu, koji su živjeli i umrli s pogledom uprtim prema „Gospodinu nad vojskama“, i prema dobrima koje njegov dolazak na svijet trebao donijeti.
  • Ova je nada održala izraelski narod i tijekom mnogih nevolja i iskušenja.
  • Ovoj radosnoj nadi patrijarha i proroka, pridružila se Djevica Marija.

Sjetimo se njenih pohoda Elizabeti.
Sjetimo se njenog veličanstvenog hvalospjeva „Veliča duša moja Gospodina…“
U tom Hvalospijevu Bogu, Ona liči na sigurnog pomorca koji je odabrao pravi smjer i uspješno privodi kraju svoje putovanje, kako mu se cilj približava.

• Spremno je  podržala sve etape Božjeg plana spasenja koji se odvijao od utjelovljena Riječi Božje do Uzašašća.
  • A onda je spremno podržala novu Crkvu u širenju evanđelja i obraćenju poganskog svijeta.

Vjerni Božji puk snagu Marije je prepoznao.
I kad god su se nevolje digle i nadvile nad čovjekom, čovjek i čovječanstvo zaziva i gleda u Mariju.
Dobro je i nama u raznim životnim opasnostima, u tjeskobama, u sumnjama, misliti i zazivati Mariju.
Neka ti pritekne u pomoć Ona na koju i danas misliš, koju nosiš u srcu, koju slijediš.
Nećeš očajavati i nećeš pogriješiti.
Ona ti je oslonac, nećeš pasti, ona te vodi i prispjet ćeš cilju.