Naslovna Župne propovijedi A JE LI TO TAKO?
A JE LI TO TAKO?

Lučići, početak školske godine 2011. za mlade iz župa Radunica, Globarica, Maglja i Lug-Brankovića.

Da bi oni koji vode i odgajaju  mlade izvršili uredno svoje poslanje moraju trajno promatrati i upoznavati mlade ljude, sve što se s njima i oko njih događa.
Da bi mladi mogli odgovoriti i razumjeti svoje vrijeme oni moraju uočiti značajke svoga vremena.

• I sami znate, a stariji mogu potvrditi da je čovječanstvo ušlo u novo puno burnije  razdoblje.
  • Posredstvom komunikacija duboke se i brze promjene proširuju na cijeli svijet.
  • Još  iste večeri, ili isti sat, saznajemo i vidimo događanja iz cijeloga svijeta.
  • Čovjekova je komunikacija postala globalna.

Sve je to rezultat čovjekovog stvaralačkog uma i njegove inteligencije.
Veoma dobro to svi uočavamo.
Međutim, treba uočiti i povratno djelovanje ovog ljudskog napretka, i to kako na pojedinca, tako i na mlade generacije.
Mnoštvo slika  i poruka koje nam se dnevno nude djeluju na naše sudove, na način razmišljanja, oblikovanja mentaliteta, želje i djelovanja.
Kad je to tako, a jest, trebalo bi voditi računa o kvaliteti slike i informacije.
Zašto?
Upravo zato, što kriva informacija može mijenjati sadržaj svijesti.
Tko sam ja to i kakav sam ja to?
Moglo bi nam se dogoditi da budemo ono što slušamo i gledamo, a ne ono što su željeli naši roditelji, odgojitelji, crkveni i društveni.

• A svaki rast i napredak donosi i krizu.
  • Sva iznašašća čovjek mora staviti sebi u službu, ako ne, onda napredak rađa tjeskobom i nesigurnošću.
  • Važno je kod toga uočiti i etički, odnosno moralni aspekt stvari.

Djelovanje današnjeg čovjeka osobito mladi ljudi nije uvijek etično: kocka, alkohol, droga, ne spavanje u noćne sate, nedovoljno iskorišten život.

Svijet danas vapi za poštenjem, za moralnim vrijednostima, za onima koji će proklamirati i živjeti moralna načela.
U tome i jest jedan od izvora tjeskobe današnjih mladih ljudi.

• Vrijeme koje živimo guši se u obijesti i raskoši, a s druge strane ogromni dio čovječanstva gladuje, trpi oskudicu i jedva preživljava.
  • Duboke su se promjene dogodile u raslojavanju društvene zajednice.
  • Duboke su se promjene dogodile u moralnom raslojavanju obitelji pa čak i vjerskih zajednica.
  • Osobito su duboke promjene u raslojavanju tradicionalni zajednica.

Seoski obiteljski elementi, molitva, zajednički život i načela života polako nestaju.
Svako selo postaje gradić, a njeno stanovništvo poprima obrise gradskog života.

• Mladi ljudi žele biti sami, a roditelje žele samo za čuvanje djece.
  • Velika putovanja i rastavljenosti, različite smjene posla među bračnim parovima, nameću svojevrstan izazov.

Teške su promjene i na psihološkom području, mentalitet pojedinca i društva nije isti kao jučer.

• Podiže se razina ljudske svijesti i osobnosti.
  • Čovjek biva svjestan svoje osobnosti, dostojanstva svoje ljudske osobe, svojih prava i dužnosti.

Na moralnom području mlade generacije su probile dosad nepovredive zasade, i ima novih vrednovanja i ponašanja koje su zaista proizvele tjeskobnu krizu.

• Današnji mladi ljudi kao da pokušavaju zakoračiti s onu stranu dobra i zla svojom logikom.
  • Često je ta logika u suprotnosti s Božjim načelima, evanđeoskim načelima života.
  • Čovjek se onda zapita, pa što je onda dobro, a što je zlo.

Možemo li se složiti barem oko nečeg ljudskog.
Promotrimo malo i  vjersko područje.
Divan je primjer ove obitelji koja ovo izgradi, zasadi, zali i uredno drži.
Čestitam i hvala obitelji Marković.

• Gledajući kako se kršćanska civilizacija u Rimskom carstvu već odavno raspada i teško je mogu neke mjere oporavit.
  • Današnji Papa Benedikt XVI  šalje glas mladima, to nije dobro.
  • Crkva, a osobito mladi morat će sa sigurnošću progovoriti čovjeku o čovjeku, o ranjenoj obitelji, o ranjenom društvu, o nedostatku pravih vrijednosti.

Tko će ovom svijetu svjedočit Božju poruku i riječ?
Čovjeku se mora reći istina o čovjeku.
Vi ste mladi kršćani, mladi vjernici, i ne smijete se distancirati od čovjeka kao slike Božje.
Po Isusu kao novom čovjeku došlo je spasenje za sva vremena.
Mi moramo biti službenici toga spasenja.
A je li to tako?
Neka vas djeco i mladi Bog blagoslovi i sretan Vam početak nove školske godine.