Naslovna Župne propovijedi NE RECI LAŽNA SVJEDOČANSTVA!
NE RECI LAŽNA SVJEDOČANSTVA!

Devetnica Svetom Ivi 2012 – osmi dan

Ne svjedoči lažno protiv bližnjega svoga. (Izl 20,16)
Biblija svjedoči: Bog je vrelo svake istine. Njegova riječ je istina (Iz 8,7). Njegov je zakon istina (Ps 119).
Budući da je Bog „Istinit“ (Rim 3,4) članovi njegova Puka pozvani su živjeti u istini.

• U Isusu Kristu očitovala se sva Božja istina.
  • „Pun milosti i istine“ (Iv 1,14), on je „svjetolost svijeta“ (Iv 8,12), on je Istina“.
  • Ni jedan koji u njega vjeruje, ne ostaje u tami“.

Slijediti Isusa, to znači živjeti „Duha istine“ (Iv 14,17) kojega Otac šalje u njegovo ime i koji uvodi u svu istinu“ (Iv 16,13).
Svoje učenike Isus uči bezuvjetnoj ljubavi za istinu:
„Vaša riječ neka bude:Da, da – ne, ne“ (Mt 5,37).
Čovjek naravno teži  k istini. On ju je dužan častiti i svjedočiti.
Ljudi ne bi mogli živjeti zajedno kad ne bi imali međusobnog povjerenja, tj. ne bi govorili istinu jedni drugima.

• Sam Isus Krist pred Pilatom proglasuje da je „došao na svijet da dade svjedočanstvo istini“ (Iv 18,37)
  • Djela apostolska govore kako kršćanin treba imati besprijekornu savjest pred Bogom i pred ljudima.

Oni moraju biti svjedoci Evanđelja, riječima i djelima.
Sveti Pavao kaže: Kristovi učenici su „obukli novoga čovjeka stvorena po Bogu u pravednosti i svetosti istine“ (Ef 4,24).
Odbacivši laž, oni treba da „odbace od sebe svaku vrstu zloće i svaku vrstu lukavštine, licemjerja, zavisti i svaku vrstu laži i  klevetanja“ (1 Pt 2,1).
Za svaki neosnovan sud, ogovaranje ili klevetu kršćanin teško griješi protiv Božje zapovijedi.

• Laž je pogubna za svako društvo, ona potkapa povjerenje među ljudima i razdire tkivo društvenih odnosa.

Drugi vatikanski sabor ističe u svom dokumentu Ad gentes:
„Svi kršćani, gdje god živjeli, dužni su ... primjerom života i  svjedočanstvom riječi, očitovati novoga čovjeka kojega su kršćani obukli i jakost Duha Svetoga koji ih je po potvrdi ojačao.“

• Sveca kojega slavimo, Svetoga Ivana Kristitelja, za istinu je podnio i Mučeništvo.
  • Ne samo da je dao svjedočanstvo o Kristu nego i svjedočanstvo za  istinu ispisanu u Božjim zapovijedima.

Bog je zaista svoje ljubljeno biće čovjeka zaštitio u svih sedam zapovijedi.
Tko otkrije ovaj smisao Božanske ljubavi prema čovjeku, cijenit će i sadržaj svoga života.

I sami živimo djelotvornu ljubav prema bližnjemu  poštujemo li božansku brigu za čovjeka.
Tu su divna pomagala, duhovna i tjelesna djela milosrđa, s kojima čovjek može održati put sudjelovanja u djelotvornoj ljubavi.
I gdje se čovjek pozitivno angažira za bližnjega, tu se uvijek događa promjena svijeta, koju Bog očekuje.
Isusu je stalo da porastemo u ljubavi u njegovu duhu, da poraste sudjelovanje i milosrđe s obzirom na nevolje u svijetu i da se umnoži mir.
Božje zapovijedi su tako divna pomagala čovjeku da ostvari dobrotu pred Bogom i ljudima.
I zaključimo, Bog je darovao Zapovijedi, i ono što je darovao, moramo dalje mi darivati.
Što nam je dalo nebo, mi moramo dati zemlji.