Naslovna Župne propovijedi NE DRŠĆI NI PRED KIM, VJERA JE U SVA VREMENA BILA TEŠKA!
NE DRŠĆI NI PRED KIM, VJERA JE U SVA VREMENA BILA TEŠKA!

Četvrta nedjelja kroz godinu 2013 – c

„....Ne dršći pred njima. Danas te evo postavljam kao grad utvrđeni, kao stup željezni, ko zidinu brončanu protiv sve zemlje: protiv kraljeva i knezova judejskih, svećenika i naroda ove zemlje. I borit će se stobom, al' te neće nadvladati jer ja sam s tobom da te izbavim....“ (Jr 1, 17-19)
Psalmista (Ps 71) je to još prije iskusio, kad kaže: „Usta će moja razglašivati pomoć tvoju“.
Što je ovdje tako neobično i značajno?
Evo što je!
Ovdje nema našeg uobičajenog i uhodanog pristupa problemu:

• Znaš Jeremija 'trebalo bi', ili 'moralo bi se nešto poduzeti'.
  • Ili možda u 'dogledno vrijeme'.  Ne, nego 'sad' Jeremija, ustani i kreni.

Misli koje počinju s trebalo bi ili u neko vrijeme ne dolaze od stvaračkog duha, koji stvara novo, nego duha koji je sklon udobnosti i rezignaciji.

• Jeremija se izvlači iz takve situacije i ne prebacuje odgovornost drugima.
  • On dok sluša, razmišlja i donosi odluku.
  • On jasno ide do cilja, bez straha.

Upravo to ga čini usporedivim s ostalim starozavjetnim prorocima, kao i sa stavovima Isusa Krista u Novom Zavjetu. Što smo od Isusa čuli i u današnjem Evanđelju (Lk 4)
Ti ljudi nisu govorili moralo bi“ i „trebalo bi“. Njihove riječi znače „ja“ i „vi“ ; znače „danas“ i „sada“.
Takvog proroka vidimo u proroku Jeremiji.

• Poruke ovakvih ljudi su snažne i bliske životu.
  • Ljudi su takve prihvaćali, a vladari glave sjekli.

Kad se sjetim riječi pokojnog nadbiskupa Jozinovića: „odlaziš u nepoznato odmah iza Uskrsa.“ Razmislio sam, Uskrs nije dobro čekati, nego odmah i sad kreni, i tamo i ovdje. I od siječnja i do Uskrsa, mnogo toga bi gotovo.
„... I borit će se s tobom, al' te neće nadlvadati, jer ja sam s tobom da te izbavim..“
I zaista se Bog objavljuje kao zaštitnik i spasilac samo onome koji bezuvjetno ispunjava njegovu volju.
Vjera je u sva vremena bila teška. Ali ona je moguća.

I ako te Bog pozove po imenu, postani:  i vatra i voda i zemlja i zrak.
Jer što je čovjek bez Boga: Riba na suhom, kapljica vode na vatri, biljka na neplodnom tlu, ptica koja nemože letjeti.

• I zato tko sluša Božji glas nadrasta samoga sebe. S Bogom trebaš imati visoko mišljenje o sebi i povjerenje u sebe.
  • S Bogom čovjek nalazi sebe.

Zato Marija kaže: „DA“!  Zato Isus kaše: „Da, neka bude volja tvoja Oče.“
Nikada ne smijemo zaboraviti pravilo života koje glasi:

• Samoostvarenje je moguće samo u obliku samopredanja.
  • Sebični ljudi su kao kronični bolesnici, oni su nesretni ljudi.

Kršćanin se mora opredijeliti na ljubav prema svima. Jer tako Sveti Pavao piše Korinćanima (1 Kor 12,31-13):
„Braćo čeznite za višim darima! A evo vam puta najizvrsnijega! Kad bi sve jezike ljudske govorio i anđeoske, a ljubavi ne bih imao, bio bih mjed što ječi ili cimbal što zveči...“
Umornim i iscrpljenim ljudima, koji su često izloženi depresiji, Bog danas i nas šalje.
Svuda čekaju ljudi, na srce drugoga.
Naše djelovanje ne smije se odvajati od Boga.
Odsječeni cvijet vrlo brzo vene.
Tko može izabrati Boga, ništa mu ne može nedostajati: postoji samo Bog.
Zato, ne dršći ni pred kim, vjera je u sva vremena bila teška.
Zato,jer  vjera traži LJUBAV!