Naslovna Župne propovijedi MIR SRCA JE BOŽASNKI DAR!
MIR SRCA JE BOŽASNKI DAR!

Četrnaesta nedjelja kroz godinu – 2013.

Braćo i sestre!

Ova nedjelja nosi poruku potrebe mira.
A mi ćemo pokušati vidjeti iz današnjih čitanja kako se taj božanski dar kroz povijest spasenja uspijevao udomiti u ljudsko srce.
U čitanju proroka Izaije čuje se Riječ Gospodnja: „Evo mir ću na njih kao rijeku svratiti i kao potok nabujali bogatstvo naroda.... I kad to vidite, srce će vam se radovati i procvast će vam kosti ko mlada trava. Očitovat će se ruka Gospodnja na njegovim slugama.“ (Iz 66)

• Svaki prorok u Starom Zavjetu pa tako i Izaija je Božji glas narodu u teška vremena. Takva su vremena bila kada su zatajili oni, koji su bili najpozvaniji slijediti Božju Riječ, i time priskrbiti sebi i narodu mir i blagostanje.
  • I kad god je taj život s Bogom izostao, Bog se služi Prorocima koji uzdižu nadu i obećaju bažanski dar srcu, a to je mir.

U svim vremenima Staroga Zavjeta i kod svih Proroka nagoviješćivani mir postaje  ne samo nada i radost bliske budućnosti nego,  on ima i mesijansku nadu.
Doći će Spasitelj, Mesija, Tvorac mira.
Kakav mir donosi Krist imamo priliku danas čuti?
Tako će Pavao u poslanici Kološanima, a to čitamo u tekstu poklika aleluje, reći: „Mir Kristov neka upravlja srcima vašim. Riječ Kristova neka u svem bogatstvu prebiva u vama!“ (Kol 3)
U Poslanici Galaćanima Pavao poručuje: izvor nutarnjeg mira je pripadnost Kristu u otajstvu njegove smrti i uskrsnuća, a ona nas oslobađa mnogih uvjetovanosti u društvu u kojem živimo i koje nas okružuje i donosi nam procvat mira. (Misal)
U ovoj  poruci, stoji tvrdnja: da svaki kršćanin ima poslanje, i mora u životu ostvariti nešto, što nitko drugi ne može umjesto njega u konkretnim situacijama, ovdje i sada, nuditi božanske darove  mira i milosrđa iz vlastitog srca.

Postavlja se pitanje zašto?

• Pa s Kristom se na stvoreni svijet spustio i Mir.
  • S Kristom se taj božanski dar spušta i na one koji Krista slijede.

Krist u svom Govoru na Gori kaže: „Blago mirotvorcima, njihovo je Kraljevstvo Božje.“
Tako svi oni koji su mirotvorci, nisu samo stanovnici zemlje, nego su s Kristom kozmički ucijepljeni u Božji svijet.
Ipak, ovdje je potrebno prizemljiti  ljudski život, koji u svakodnevnici ima poteškoća i problema. I to je sastavni dio našega života.
Međutim, bilo kakve napetosti koje se mogu uvući u ljudsko srce, ne smiju čovjeka dovesti do nemira.
I zato Pavao upozorava : tu pomaže snaga božanskog mira po Kristu.

Moramo biti svjesni, ako očekujemo pomoć od ljudi, slika je najčešće drugačija.

• Oni nam upravo često ne žele pomoći.
  • Ne žele jedni druge rasteretiti, saslušati, opraštati.

I to može na ljudskom  srcu biti  dodatni teret.
Takve i slične dogodovštine gotovo su svakodnevne.

• Zato Pavao govori o neophodnoj potrebi blizine Kristova božanskog Mira.
  • To je Pavlova škola kršćanskog života u miru s Kristom.

Evo kako on to kaže: „Milost Gospodina našega Isusa Krista s duhom vašim!“ (Gal 6)
Pavao je u svim takvim životnim situacija predvidio da kršćanin ima nove oči i novo srce. A to može samo onaj koji je u svom srcu otvoren i slobodan, taj se može blagosloviti mirom koji je božasnki dar.
Čovjek je slobodno biće.
O kakvoj slobodi i neovisnosti je riječ, govori Isus u današenjem Evanđelju.
„Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo šaljem vas kao janjce među vukove... U koju god kuću uđete, najprije recite: Mir kući ovoj. Bude li ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš.“(Lk 10)
Ovdje je vrijedno istaknuti da su pravi apostoli mira oni koji navješćuju svoju poruku u posvemašnjoj slobodi.
A krajnji je cilj:  Božji blagoslov koji se spušta s dolaskom Kraljevstva Božjega toj kući.
Tada tvoje srce odlučuje o stvarima zbog kojih želiš živjeti.
Ali srce odlučuje i mnogim drugim vrijednostima za koje se čovjek bori. Ipak treba paziti, srce može činiti ljudski um mutnim ili bistrim.
Jedini propis za ljudsko srce treba biti ljubav.
I zaključimo!
Mir nije proizvod razuma, nego je stvar srca. Kultura srca je i kultura života.