DOBRODOŠLI NA WEB STRANICE ŽUPE LUG-BRANKOVIĆI
VRHBOSANSKA NADBISKUPIJA!

Caritas

ŽUPNI CARITAS 
Utemeljen  je odmah po utemeljenju župe, a osobitu je važnost imao u ratu kao opskrbni centar za brojne izbjegle i raseljene osobe. Župni Caritas je pružao pomoć ranjenim i bolesnim osobama u svojoj ambulanti i opskrbu lijekovima u svojoj ljekarni. To su prve caritasove zdravstvene ustanove na području socijalističke Jugoslavije.  S prestankom rata uglavnom se usmjerio prema umirovljenicima i starijim osobama koje su najugroženiji u društvu. Rad ljekarne i ambulante nastavljen je do 2007. godine kada nove zakonske odredbe u BiH ograničavaju rad ovakvih ustanova. U jubilarnoj  2000.godine sagrađen je Samaritanski dom gdje se stariji okupljaju na druženja i utemeljena Samaritanska zajednica koja pruža starijim potrebnu njegu i pomoć. Osobiti problem je usamljenost i osjećaj odbačenosti, beskorisnosti kod starijih. Zbog toga se Caritas usmjerio na vraćanje dostojanstva starijim osobama koje su ujedno i socijalno najugroženija kategorija našega društva. Okupljaju se svakoga utorka i četvrtka na svoja tjedna druženja. Također, druženja su i u blagdanskom ozračju. Svake godine stariji  ljetuju na moru u organizaciji Caritasa i hodočaste u neko od marijanskih svetišta.  Redovito se obilježava Dan bolesnika i zdravstvenih radnika. Sami članovi Zajednice volonterski obilaze starije i nemoćne. Korisnika Caritasovih usluga je oko dvije stotine i petnaest , uglavnom starije osobe iz naše i susjednih župa.Od 12 srpnja 2009.  radom župnog Caritasa koordinira Ruža  Slišković i  Janja Markanović. Koordinator prema ŽPV-u je Anto Bakula.

 
Skluptura u kamenu posvećena Caritasu Duisburg

 

Copyright © 2009 Župa Lug - Brankovici. Sva prava pridržana.

PC Projekt
?>